29 Mart 2020 Pazar

Geliştirmek Üzerine #1

Başlıkta da görüldüğü gibi böyle bir yazı serisi oluşturma ihtiyacı hissettim. Bu yazı serisinde geliştirirken çektiğim sıkıntılar, çözdüğüm problemler ve düşüncelerim gibi şeyleri aktarmak istiyorum aslında.Böyle bir seri yazmak istiyorum fakat çok bir şey bildiğimden değil. Elbette bir şeyler biliyorumdur ama içimde bunu hissedemiyorum sanki. Bir şeyler bildiğime dair bir özgüven yok gibi. Daha önce yaptığım şeyleri yine yapabilirim fakat ya hiç çözmediğim bir problem ? Hiç yapmadığım bir proje ? Ve zaman... Araştırır, öğrenir ve yaparım ama zaman kavramı özgüven kırıcı. 

Bir işi yeteri kadar süre verildiğinde herkes yapabilir, herkesin yapma potansiyeli var. Fakat o işi ne kadar sürede ve ne kadar mükemmellikte yaptığımız o işi ne kadar bilip bilmediğimizi de söylüyor. Hatta sıkça duyduğumuz senior junior örneği var senior 1 günde yapar junior 1 haftada gibi... Zaman sadece yaptığımız işlerde değil aynı zamanda insanların da en önemli meselelerinden biri. Kısıtlı bir ömrümüz var, belli yaşlara gelmeden yapmamız gereken görevler var. Bir de arada kalan zamanlar için de varsa hayallerimizin peşinden koşmak var. 

Hayaller için zaman gereklidir, hayaller için düşünmek ve hayallerimiz için çalışmak gereklidir. Yazılım sektöründe çalışan birinin hayalleri ona çok büyük özgürlük ve güç sağlayan bu meslekte canlanır genellikle. Çünkü bu sektörde çok fazla boşluk var, çok fazla yaratıcılık var. Ve bunları yapmak için sadece internet ve bilgisayar gerekli çoğu zaman. Sadece oturup kodlamamız gerekli.. Çok basit gibi gözüküyor. Bu basit görüntü de özgüven kırıyor aslında çünkü böyle basit gözüken bir işte belki de çok fazla gereksiz acı çekiyoruz. Bir çok şeyi sıfırdan keşfediyoruz bu işte baya geride olduğumuzu anlıyoruz ve o işte yapılan ileri seviye işler canımızı sıkabiliyor. 


Filmlerdeki o büyük adam olma isteği tam bu meslek için, bu meslek bize Amerikan Rüyası'nı sunuyor. Tüm bu görüntü farklı gerçeklikleri barındırsa da asıl görmek isteğimiz şey ile aramızdaki fark özgüven kırıcı. Ne zaman hayalini kurduğum karaktere kavuşurum bilmiyorum ama bunun nasıl olacağı belli aslında. Çalışmak. 

Her ne kadar önerilen model T modeli olsa da, henüz hangi alanda derine inmem gerektiğini seçmiş değilim. Şuan full-stack bir geliştirici olma yolundayım ama bu alan bile alt dallarında onlarca yola bölünmüş durumda. Tüm bu karmaşada çok fazla bilinmezlik var benim için, o yüzden bir şeyler bildiğimi sanma hissim çok değil. Aksine kendimi baya cahil hissediyorum. Henüz yolun başında sayılırım ve yapmak istediğim çok fazla şey var. Hayallerim çok geniş bir düzleme yayılmış durumda bu beni heyecanlandırıyor ve biraz da üzüyor. Yaptığım işlerin iyi olmasını istiyorum, mesele yapmak değil sadece. Bir işi iyi bir şekilde yapabilmek de mesele.

Meseleler saymakla bitmez tabi hepsini bir yazıda yazmak toparlamak da zor. Şimdilik bu yazıyı sonlandırıyorum okuduğunuz için de teşekkür ederim ve bu yazı için googleyıp güzel bir söz buldum onu da alta bırakıyorum belki hayatınıza bir etkisi olur.

Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself. 
- George Bernard Shaw

0 yorum:

Yorum Gönder